Tworzymy gry na komórkę

maj 12, 2020 przez

Tworzymy gry na komórkę

Każdy z nas posiada telefon komórkowy. Często zabijamy wolny czas grając w proste gry, które możemy znaleźć na naszym smartfonie. Jednak wiele osób zaczyna interesować się tworzeniem gier na smartfony i inne urządzenia mobilne. Mają na to wpływ informacje o kolejnych rekordach zarobków, które osiągają popularne gry na smartfony. Nasuwa się wiele pytań. Co trzeba zrobić, żeby zacząć projektować gry na urządzenia przenośne? Gdzie zacząć zdobywać wiedzę? Ile na takiej grze można zarobić? Na te pytania postaramy się znaleźć odpowiedź w poniższym tekście.

Przystępując do nauki tworzenia gier musimy wiedzieć, że jest to proces długotrwały i skomplikowany. Nasz czytelnik zapewne słyszał o silnikach, dzięki którym można stworzyć własną grę bez znajomości języka programowania. Jednak taka gra zazwyczaj będzie miała dość ograniczoną funkcjonalność i może nie spełniać do końca naszych oczekiwań. Dlatego zanim przystąpimy do nauki tworzenia gier, to dobrze by było poznać podstawy HTML5, CSS i Javascript. Mając nawet podstawową wiedzę dotyczącą projektowania stron internetowych możemy pokusić się o stworzenie prostej gry przeglądarkowej, którą następnie skompilujemy do postaci aplikacji na Androida za pomocą jednego z dostępnych narzędzi.

Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadamy wiedzy na temat tworzenia stron www. Nie stoimy wtedy na przegranej pozycji. Idealnym silnikiem dla początkującego projektanta gier komputerowych może być GDevelop. Jest to silnik, dzięki któremu możemy stworzyć prostą platformówkę, grę logiczną czy też zręcznościową bez konieczności pisania kodu. Wokół tego projektu powstała dosyć duża społeczność. Istnieje bardzo wiele pomocnych materiałów, dzięki którym szybko zapoznamy się z logiką obowiązującą w tym silniku. Stworzoną grę możemy opublikować w przeglądarce internetowej, zamieścić w jednym z popularnych portali z grami lub skompilować do postaci aplikacji dla systemu Android. Możliwości są bardzo duże i możemy z nich korzystać bez konieczności ponoszenia dodatkowych kosztów.

Opisywany wcześniej silnik Gdevelop należy traktować jednak wyłącznie jako wstęp do tworzenia gier na poważnie. Silnik pozwala na zapoznanie się ze specyfiką tworzenia prostych gier 2D. Jest to również dobry początek do zbierania doświadczeń, które będziemy mogli wykorzystać podczas poznawania najpopularniejszego silnika do gier, jakim jest Unity. To właśnie w tym silniku powstaje duża część gier, jakie posiadamy w swoich komputerach i na komórkach. Dlatego umiejętność poruszania się w tym środowisku należy traktować jako obowiązek dla każdego twórcy gier, który myśli o swym fachu na poważnie. Na szczęście nie jesteśmy osamotnieni, jeżeli chodzi o chęć nauki tworzenia w Unity. Z pomocą przychodzi internet. Znajdziemy tam szereg kursów video, ebooków, tradycyjnych książek czy też innych materiałów, które pomogą w tworzeniu gier na Unity.

Ile można zarobić na tworzeniu gier? Odpowiedź na to pytanie może niestety rozczarować. Początkujący twórca musi starać się głównie o to, żeby zostać zauważonym. Nawet publikując swoją grę w najpopularniejszym sklepie, jakim jest Google Play możemy zostać kompletnie niezauważeni. Dlatego nie ma się co śpieszyć. Powinniśmy zacząć od zdobywania doświadczenia nie tylko w zakresie tworzenia gier, ale również w marketingu internetowym.