Czy smartband jest przydatny w codziennym życiu?

kwi 30, 2020 przez

Czy smartband jest przydatny w codziennym życiu?

W dzisiejszym świecie nie wyobrażamy już sobie życia bez sprzęt u elektronicznego i użytkowego. Laptopy, komputery, mikrofalówki, golarki, suszarki, zmywarki bardzo ułatwiają nam życie. Pozwalają zaoszczędzić czas i pieniądze, a także usprawnić naszą pracę. W ostatnim czasie coraz większą popularnością cieszą się opaski kontrolujące naszą aktywność, czyli tzw. smartbandy.

Opaski te mają wiele przydatnych funkcji. Oprócz tego, że pokazują datę i godzinę, ich podstawową funkcją wyświetlaną na niewielkim ekranie, jest liczenie kroków. Dzięki temu z większą lub mniejszą dokładnością możemy stwierdzić, czy wykonaliśmy ich odpowiednią dla zachowania zdrowia i formy ilość.

Inną funkcją, jaką posiadają smartbandy, jest licznik spalonych kalorii. Jest to bardzo przydatne, szczególnie dla ludzi odchudzających się lub intensywnie trenujących. W niektórych opaskach możemy nawet wybrać aktywność, jaką podejmujemy lub wprowadzić cel do jakiego dążymy. Opaska poinformuje nas, gdy spalimy odpowiednią ilość kalorii lub gdy będziemy ćwiczyć odpowiednio długo.
Wiele smartbandów ma wbudowany bluetooth, dzięki czemu wszystkie zebrane przez nie dane, mogą zostać przesłane do zainstalowanej w telefonie, dedykowanej aplikacji. Sprawia to, że mamy możliwość np. kontroli długości i jakości naszego snu, otrzymujemy wiele przydatnych wykresów, mamy dostęp do historii naszej aktywności. Opaska może także otrzymywać powiadomienia z aplikacji takich jak Messenger czy Instagram i informować nas o tym przy pomocy wibracji. Istnieje także możliwość ustawienia w niej alarmów.

Droższe smartbandy mogą także mierzyć nasz puls. O ile jest to przydatna opcja dla osób zdrowych lub takich, których ciśnienie nie zmienia się gwałtownie, to nie należy brać pomiarów z opaski za pewnik. Zdecydowanie większą skutecznością i dokładnością odznaczają się ciśnieniomierze. Osoby starsze lub z problemami zdrowotnymi powinny sceptycznie podchodzić do wartości zmierzonych przez smartband.
Ogromną zaletą takiej opaski jest to, że jest ona lekka, wytrzymała, często wodoodporna i względnie tania. Wygodnie nosi się ją na nadgarstku i jest prawie niezauważalna. Można ją ładować tak jak telefon komórkowy, a bateria trzyma bardzo długo, nawet do kilku tygodni. Gdy znudzi nam się kolor lub wzór opaski, możemy zmienić pasek na inny dzięki wyjmowanemu ziarenku.
Powinniśmy jednak dobrze przemyśleć jej zakup. Nie warto kupować najtańszych opasek lub z mało popularnej firmy, gdyż zwykle są mniej trwałe i działają z dużo mniejszą dokładnością. Warto wydać trochę więcej pieniędzy i otrzymać więcej przydatnych opcji.