Dziecko i jego finanse

wrz 2, 2019 przez

Dziecko i jego finanse

Dziecko, nastolatek a może już osoba dorosła. Każdy kiedyś musiał podjąć próbę gospodarowania swoimi zaskórniakami. Warto pamiętać, że im szybciej nasze dziecko zapozna się z finansami osobistymi i przedsiębiorczością, tym łatwiej mu będzie w przyszłości gospodarować swoimi pieniędzmi. Wiele błędów uniknie.
Warto się zastanowić, jak pomóc swoim dzieciom by nie popełniały naszych błędów, często osoby te nie chcą porad rodziców. Uciekają przed nimi, nawet nie próbują rozmawiać, niestety takie uroki wychowywania dzieci. Trzeba sobie z nimi jakoś poradzić. Kolejny problem to oczywiście brak czasu rodziców, brak rozmowy na tematy finansowe. Często opiekunowie mają po prostu problem z przekazaniem całej wiedzy, nie wiedzą od czego zacząć. Najprościej w obecnych czasach skorzystać z pomocy Internetu i poczytać blogi finansowe. Dla malucha może za skomplikowane, jednak dla młodzieży na pewno przyda się trochę wiedzy.

Ciekawe rozwiązaniem, które pomoże uporządkować nasze finanse.

Słownik finansowy

Czy słyszałeś o czymś takim? Zapewne niewiele osób wie o co chodzi. W kilku słowach, warto zapoznać nasze dzieci z terminologią jaka obowiązuje w świecie finansów. Warto przed wdrożeniem nowych pojęć dostosować je do wieku naszego podopiecznego. Inaczej będzie rozumować 9 latek a niż chociażby 15 latek. Na co warto zwrócić uwagę? Na oszczędności, są to po prostu odłożone pieniądze, nie wydajemy ich od razu, często jest to gotówka odkładana na jakiś większy cel. Innym często używanym słowem przez wiele osób jest oczywiście budżet domowy, najprościej wyjaśnienie polega na planowaniu wydatków w czasie. Konto bankowe oraz karta płatnicza sformułowania chyba już znane w przedszkolu. Bardzo ważnym wyrazem słowniku naszego dziecka powinien być pożyczka i oczywiście dług. Często nasze pociechy nie rozumieją, że jeśli coś pożyczą muszą to oddać, a korzystając z pożyczek bankowych z dużym procentem, który stale rośnie. Niestety rzeczywistość bywa bardzo brutalna.

Oszczędzanie

Warto nasze dziecko zachęcić do oszczędzania, pieniądze jest ciężko zarobić, dużo szybciej i łatwiej w sposób niekontrolowany je wydać. W życiu bywa różnie, czasem niespodziewanie pojawia się sytuacja, gdy nasze oszczędności zostają upłynnione i po nich mamy tylko niewielkie wspomnienie. Rozrzutność to bardzo nieciekawa cecha, która może pogrążyć niejedną osobę. Całkiem inne podejście do pieniądza mają osoby zamożne, które z reguły są skąpe i niezbyt przychylne dzielić się swoimi przychodami. Ludzie biedniejsi często mają serce bardziej szczodre i otwarte.