Jak zarabiać na własnej stronie internetowej? TOP 10 pomysłów
Posiadanie własnej strony internetowej to doskonały sposób na rozbudowanie własnego biznesu, lub jego rozpoczęcie. W jaki sposób jednak zrobić to dobrze? Jak założyć stronę, która ma potencjał zarabiania i jakie branże mogą przynieść korzystny dochód? Przedstawiamy kilka pomysłów, które sprawią że Twoja strona zacznie generować przychody.
Stworzenie strony, krok 1
Pierwszym krokiem, zanim rozpoczniemy nasze działania marketingowe, jest oczywiście utworzenie strony internetowej, najlepiej na platformie WordPress. Dlaczego akurat ten system? Ponieważ jest bezpłatny, szybki, w pełni zoptymalizowany dla telefonów i cały czas rozwijany. WordPress to obecnie jeden z najbardziej popularnych systemów CMS w Internecie, w związku z tym, warto na niego postawić.
Wybranie niszy, czyli krok 2
Kolejna sprawa, która dotyczy tworzenia strony biznesowej, to wybór niszy. Powinniśmy dokładnie zastanowić się, na czym chcemy zarabiać. Jeżeli strona przeznaczona jest typowo jako dodatkowe źródło pasywnego dochodu, powinniśmy poświęcić na ten krok dużo czasu, aby dokładnie zastanowić się i określić co może być dobre na dany moment. Najbardziej popularne pomysły podsuniemy za chwilę.
Strona internetowa, która zarabia, 10 pomysłów
01. Stworzenie strony informacyjnej, lub bloga
Tutaj model zarabiania oparty jest o wyświetlanie reklam. Dodając swoją stronę do programu typu Google AdSense, lub innego, możemy wyświetlać reklamy użytkownikom, którzy czytają nasze artykuły. Pamiętajmy jednak, że ten sposób wymaga bardzo dużego nakładu pracy, ponieważ musimy wyposażyć stronę w dużą liczbę dobrych przydatnych tekstów oraz musimy mieć bardzo dużo wyświetleń, aby zarobić odpowiednio znaczące kwoty. W przeciwnym razie cały pomysł nie przyniesie oczekiwanych zysków.
02. Sklep internetowy
Tworzenie sklepu internetowego jest w zasadzie tak samo łatwe jak utworzenie zwykłej strony. Możemy w WordPress-ie wykorzystać do tego np. plugin WooCommerce, który w kilka chwil umożliwia utworzenie sklepu. W tym przypadku, nie musimy korzystać z zewnętrznych platform, które często są bardzo drogie. Wystarczy własny sklep na WP i możemy sprzedawać produkty.
03. Programy partnerskie, sieci afiliacyjne
Tutaj modelem zarabiania jest polecanie usług innych firm. Bardzo często, firmy takie oferują po założeniu konta własne linki referencyjne. Publikując na swojej stronie te linki, mamy możliwość zarabiania, na przykład poprzez to, że ktoś inny założy konto w danym serwisie, lub wykupi daną usługę. My na naszej stronie jedynie polecamy ją za pomocą ciekawego artykułu, lub np. banera graficznego.
04. Oferowanie usług typu Freelance
Na swojej stronie możesz oferować usługi typu Freelance, jak np. pisanie tekstów – copywriting, tworzenie grafik, logotypów czy mastering dźwięku. Reklamując swoje usługi na własnej stronie możesz w prosty sposób zyskać dodatkowe środki, jeżeli tylko uda Ci się oczywiście przekonać kupującego do swojej oferty!
05. Uruchomienie skryptu typu Marketplace
Jednym z kolejnych ciekawych sposobów na zarabianie na własnej stronie internetowej jest uruchomienie skryptu typu Marketplace. Polega to na tym, że na serwerze instalujemy wcześniej kupiony i pobrany skrypt, który umożliwia innym zakup lub sprzedaż własnych produktów cyfrowych. Przykładami takich serwisów jest np. Envato Market czy Codester.
06. Płatny dostęp do treści, Pay Per Read
Tutaj model jest w zasadzie prosty i ogólnie znany: zapłać, aby uzyskać dostęp do całości artykułu. Z czasem i upływem kolejnych lat, model ten coraz rzadziej funkcjonuje w Internecie i coraz trudniej go gdzieś spotkać. Jednak, cały czas, niektóre serwisy, jak np. popularne magazyny czy gazety, oferują tego typu usługę, i w dodatku, jest to doskonała ekologiczna alternatywa dla tradycyjnej prasy drukowanej. Tutaj, aby sprzedać dostęp, należy posiadać bardzo dobre i ciekawe treści. Warto o tym pamiętać.
07. System wymiany like’ów, subskrypcji i polubień
W Internecie znaleźć można wiele darmowych i płatnych skryptów, które umożliwiają zainstalowanie systemu wymiany polubień np. Instagram czy Facebook, lub wymiany subskrypcji na platformie YouTube. W tym modelu pobierana jest opłata za zakup punktów przez użytkowników naszego systemu, a punkty mogą być wykorzystane właśnie na wyżej wymienione usługi. Warte rozważenia, szczególnie, że social media w ostanich latach są naprawdę bardzo popularne i wiele młodych osób wręcz pragnie dużej liczby polubień swoich zdjęć czy publikacji.
08. Sprzedaż powierzchni reklamowej
Jeżeli nasza strona jest popularna i chętnie odwiedzana przez Internautów, warto spróbować zaoferować płatne kampanie reklamowe dużym firmom. Wówczas, transakcja polega na wyświetleniu odpowiedniej ilości razy banera reklamowego lub linka tekstowego, z ofertą danej firmy. Ten model zarabiania może być bardzo skuteczny i przynosić dobre zyski, jednak warunkiem jest ciekawa zawartość strony oraz częste jej aktualizowanie. Zebranie dużego grona czytelników również będzie procesem długotrwałym i trudnym. Warto jednak spróbować.
09. Zakup i sprzedaż domen internetowych
Zostanie maklerem domen również jest ciekawą opcją. Co prawda nie jest bezpośrednio związane z tworzeniem stron internetowych, natomiast pośrednio, jest to pewnego rodzaju sposób na prowadzenie biznesu. Tutaj mamy kilka możliwości działania. Możemy skorzystać z giełd domen, wyszukać ciekawe wygasające wkrótce domeny i spróbować je przechwycić, ponownie wykupić. Wówczas stają się one naszą własnością i można spróbować je sprzedać z wyższą ceną. Jeżeli domena jest dobrej jakości i charakteryzuje ją duży ruch miesięczny, wówczas możemy uzyskać za nią dobrą cenę. Inny sposób to rejestrowanie nowych nazw domen, które będą atrakcyjne i próba ich sprzedaży. Tutaj jednak możliwości są mocno okrojone, ponieważ… większość dobrych domen jest już dawno zarejestrowana i wystawiona na sprzedaż. Jednak – warto spróbować. Zawsze bowiem istnieje szansa, że trafimy na dobrą domenę, której nikt jeszcze nie zarejestrował.
10. Sprzedaż usług typu Reseller
Ostatnim pomysłem na naszej liście jest program typu Reseller. Tutaj model zarabiania polega na zakupie usług u innego dostawcy (zwykle jest to jakiś pakiet zbiorczy) i dalszej odsprzedaży do swoich Klientów. Ten typ działania bardzo często charakteryzuje serwisy hostingowe, gdzie po zakupie konta Reseller możemy podzielić jego przestrzeń dyskową na innych użytkowników i po prostu sprzedać te pakiety osobno. Warto spróbować, zyski być może nie będą na początku wielkie, natomiast jeżeli mamy dostęp do szerokiego grona zainteresowanych odbiorców, wówczas może pójść całkiem dobrze.
Podsumowanie
Posiadanie własnej strony internetowej, lub sklepu to na pewno ciekawy pomysł na zarabianie i warto wykorzystać któryś z podanych pomysłów. Warto jednak pamiętać, że w każdym przypadku, nic nie przyjdzie samo i dopiero praca, regularność i sumienność prowadzenia serwisu mogą sprawić, że zaczną pojawiać się pierwsze środki.
Jeżeli chcecie uruchomić swoją stronę na WordPress lub sklep, polecam WPKINGZ.NET
—
Janusz Piwowarski
Project Manager w firmie GoodInternet SLA.