Jakie są rodzaje dronów?

lis 29, 2022 przez

Jakie są rodzaje dronów?

Drony to coraz częściej wykorzystywane urządzenia, które są w stanie wyręczyć człowieka w nie jednej sytuacji. Często występują w przemyśle, transporcie i ratownictwie. SNH Drones stwarza profesjonalne szkolenia dla pilotów dronów. Finalizacja szkolenia i zdanie egzaminu umożliwia uzyskanie certyfikatu zdobycia umiejętności pilota drona. Szkolenia organizowane przez SNH Drones dzielą się na część teoretyczną i praktyczną. Obejmują one dwa dni zajęć teoretycznych online oraz część praktyczną. Istnieje wiele rodzajów dronów, które warto poznać.

Drony jednowirnikowe

Są to najbardziej podstawowe drony. Mają pojedyńczy silnik, można ich używać do dłuższych lotów. Te rodzaje dronów są przeważnie większe i bardziej złożone niż inne, co sprawia, że są trudniejsze do nauczenia się obsługi. Nie zaszkodzi przejść odpowiednie szkolenie, bez tego mogą sprawiać trudności w utrzymaniu ich w powietrzu.

Drony wielowirnikowe

Takie drony posiadają cztery silniki. Aczykolwiek im więcej silników tym krócej drony mogą być w powietrzu. Drony wielowirnikowe są uważane za stabilne, mogą latać około pół godziny. Czym więcej silników tym dron jest większy i droższy.

Drony do małych obszarów

Wykorzystuje się te drony jedynie do celów rekreacyjnych. Zamontowane kamery mogą wykonywać doskonałe zdjęcia i filmy, o ile są prawidłowo zamontowane.

Stałopłatowy dron (dron o stałym skrzydle)

Drony tego typu nie mają silników i przypominają sterowane samoloty. Są to drony dalekiego zasięgu. W niektórych modelach są możliwe drony z silnikami gazowymi. Stałoplatowy dron może latać aż do 16 godzin. Większą trudność sprawiają w lądowaniu, gdyż muszą mieć miękkie lądowanie.

Hybrydowe drony stałopłatowe

Dron o stałym skrzydle łączy stałopłatowe i silnikowe konstrukcje. Hybrydowe drony mają kilka silników przymocowanych na końcach ich statku powietrznego. Niektóre tego typu drony, to jednostki o stałych skrzydłach z pionowymi silnikami nośnymi. Stałe skrzydła nie są jeszcze dostępne na rynku.

Drony taktyczne

Natomiast te drony są na tyle duże, że nie jest wygodnie je nosić. Używają ich często żołnierze do obserwacji. Jednostki często są wsyposażone w GPS.

Mikro drony

Te malutkie drony są używane przez wojsko. Są w stanie latać do 25 minut na jednym ładowaniu i posiadają zasięg do około 1,5 kilometra. Niektóre są wyposażone w kamery na podczerwień.

Drony rozpoznawcze

Są to drony wojskowe. Są takiej wielkości, że nie jesteśmy w stanie ich przenosić, można je wystrzelić z ziemi. Mogą osiągnąć wagę około 997 kg i być na wysokości około 10 km przez 52 godziny.

Duże drony bojowe

Również są to drony wojskowe z których korzysta wiele krajów. Mogą strzelać do celów za pomocą pocisków naprowadzanych laserowo lub bomb. Są w stanie działać do 14 godzin i mają zasięg ponad 1600 km.

Duże drony niezwiązane z walką

Występują duże drony, które nie są przeznaczone do walki. Mogą być wykorzystywane do szerszych misji obserwacyjnych i innych zadań. Służą do monitorowania, takiego jak skanowanie połączeń.

Dron – cel i przynęta

Wojskowe drony mogą być wykorzystywane do wielu celów w zależności od sytuacji. Te drony są używane do zwabiania i mogą być używane do obserwacji lub atakowania celów. Niektóre drony mogą symulować nadlatujący pocisk, aby pomóc im ukończyć misję. Może to przyciągnąć ogień przeciwlotniczy i zmylić go z prawdziwymi dronami bojowymi oraz nadlatującymi pociskami.

Fotograficzne drony

Niektóre drony mogą robić tylko ograniczone zdjęcia, a niektóre drony mogą robić zdjęcia do celów wojskowych. Na dużych przestrzeniach drony mogą również wykorzystywać precyzyjną stabilność i automatyczne tryby lotu do fotografowania.

Drony GPS

Te drony łączą się z satelitami za pomocą GPS. Dzięki temu mogą zaplanować lot i wygenerować informacje, które można wykorzystać na swoją korzyść. Może być używany do mapowania dużych obszarów. Wymaga dużo baterii. Najlepsze drony GPS mają możliwość automatycznego powrotu do bazy, gdy zabraknie im mocy lub zasięgu.

Wyścigi dronów

Konkurencyjne drony mogą podróżować z prędkością do około 97 kilometrów na godzinę. Są to drony stworzone specjalnie do wyścigów, całkiem nowego sportu, który obejmuje latanie z dużą prędkością i wymagające, prawdziwe tory wyścigowe 3D.