Kontrola pracownika w sieci internetowej

mar 10, 2022 przez

Kontrola pracownika w sieci internetowej

Prawo pozwala na wiele właścicielowi firmy. Nic dziwnego, ten przecież odpowiada za firmę całym swoim majątkiem. Pracownik może więc zdziwić się, że prawo pozwala właścicielowi firmy na kontrolowanie jego poczynań w internecie w trakcie pracy. Pracownik jest człowiekiem, a więc wpływa na niego szereg stresorów.

Najczęściej pracownicy lubią odstresować się serfując po internecie. Okazuje się, że kontrola pracownika w sieci internetowej jest możliwa i to zgodnie z prawem. Prawo to umożliwia kontrolę w celu zapobiegania marnowania czasu w trakcie pracy. Wszystko jest związane z urządzeniem oraz miejscem, w którym pracownik przebywa podczas korzystania z sieci internetowej. Jeżeli pracownik jest na terenie firmy, a sprzęt z którego korzysta jest sprzętem firmy, w której pracuje, to właściciel ma prawo do kontroli swojego sprzętu i miejsca, za które odpowiada.

Co to jest RODO? O co chodzi w przetwarzaniu danych osobowych? Zobacz artykuł: Jak wygląda zgłoszenie naruszenia danych osobowych?Pracownik ma swoje prawa ujęte w kodeksie cywilny i pracy. Jednak musi pamiętać, że właściciel firmy jest obarczony wielkim ryzykiem. Dlatego prawo i jego chroni przed nieodpowiedzialnymi pracownikami. Kontrola pracownika w sieci internetowej podczas pracy jest zgodna z prawem. Nawet logika podpowiada, że takie rozwiązanie jest adekwatne do sytuacji. Właściciel płaci spore podatki zatrudniając pracownika, tworząc firmę, wynajmując lokal i tym podobne. Trudno oczekiwać żeby chciał płacić za marnowanie czasu.

Pracodawca musi spisać umowę zawierającą informację o monitorowaniu pracownika w sieci internetowej podczas pracy. Wówczas wszystko jest zgodne z prawem.

 

Podobne

Tagi