Płatność bez środków na koncie

gru 2, 2019 przez

Płatność bez środków na koncie

Korzystanie z kart kredytowych staje się w Polsce coraz popularniejsze. Zachęcają do tego liczne promocje banków, które za założenie i utrzymanie przez pewien czas karty, oferują różnego rodzaju prezenty, m.in. bony do sklepów czy elektronikę o wartości nawet kilkuset złotych. Czy warto się na to zdecydować? Tak, pod warunkiem, że jesteśmy w pełni świadomi sposobu działania kart kredytowych.

Mechanizm działania kart kredytowych

Karty kredytowe pozwalają na zakupy w sklepach, w internecie, można ich używać także do pobrania pieniędzy z bankomatu, nawet jeśli użytkownik nie ma fizycznie środków na swoim koncie. Jest to więc pewnego rodzaju pożyczka. Większość kart posiada okres bez odsetkowy (trwający zwykle 50 – 60 dni), dopiero po którego upływie zaczynają być naliczane odsetki i należy spłacić kredyt. W opisach kart można też spotkać pojęcie karencji, które znaczy to samo – okres, w którym posiadacz nie trzeba spłacać rat lub odsetek.

Bezpieczeństwo korzystania

Niektórzy twierdzą, że karta kredytowa to pierwszy krok do zadłużenia, które łatwo może wymknąć się spod kontroli. Trzeba przyznać, że jest to produkt dla ludzi odpowiedzialnych, jak zresztą wszystkie kredyty. Jeśli korzystamy z niego z głową, może ułatwić nam życie i np. przetrwać okres oczekiwania na opóźnioną płatność albo sfinansować większy zakup przed wypłatą.