Rodzaje płatności w sklepach stacjonarnych

lis 30, 2019 przez

Rodzaje płatności w sklepach stacjonarnych

W większości sklepów stacjonarnych nie ma zbyt wielu form płatności do wyboru. Gotówka, karta – to najczęstsze opcje dla klientów. Ciągle jeszcze funkcjonują sklepy, w których nie zapłacimy nawet kartą. Tymczasem wprowadzenie dodatkowych systemów płatności wiąże się z wieloma korzyściami dla obu stron transakcji.

Płatności w terminalach

Płatności w większości sklepach obsługują terminale płatnicze. Są to elektroniczne urządzenia, które obsługują płatności kartą, ale nie tylko. Nowoczesne terminale pozwalają zapłacić także takimi urządzeniami jak smartfon, zegarek czy specjalne breloki, oraz dokonać płatności BLIK, która polega na wygenerowaniu kodu w aplikacji mobilnej banku klienta i następnie wpisaniu go jak PIN na terminalu.

Terminale przenośne

W sklepach najczęściej spotkamy terminale stacjonarne, ale są też terminale przenośne, zasilane baterią działające w połączeniu z WiFi lub internetem mobilnym. Terminale i drukarki fiskalne łączą się ze sobą, pozwalając na wydrukowanie dowodu zakupu od razu po transakcji. Istnieją także urządzenia, które mają funkcje obu tych urządzeń naraz. Są one przydatne zwłaszcza w miejscach działających sezonowo, decydują się na nie także sprzedawcy mobilni, np. w przypadku sklepów i stoisk na świeżym powietrzu.

Które urządzenie wybrać, pozostaje już kwestią do rozważenia dla samego sprzedawcy, na pewno nie warto jednak poprzestawać na płatnościach gotówką, które powoli będą odchodzić do lamusa.