Rozwój osobisty- pomysły i ścieżki rozwoju osobistego

kwi 12, 2020 przez

Rozwój osobisty- pomysły i ścieżki rozwoju osobistego

Niektórzy ludzie czują wewnętrzną potrzebę dążenia do celu i poprawiania jakości życia. Stagnacja i chodzenie utartymi szlakami może prowadzić do rozgoryczenia, poczucia niespełnienia w obszarze ambicji zawodowych i relacji. Rozwój osobisty jest tym, co pomaga wszystkim pragnącym zmian na lepsze osiągnąć cel i stać się lepszym w różnych dziedzinach życia.

Rozwój osobisty – główne informacje

Ścieżki rozwoju osobistego mogą być różne. Odmienne potrzeby i ambicje sprawiają, że to, co dla jednej osoby będzie rozwojem, dla innej będzie oznaczało zupełnie coś przeciwnego. Pomysły na rozwój osobisty są zróżnicowane, ale ostateczny sens rozwoju jest identyczny dla wszystkich.
Kiedy zastanawiamy się, jak zabrać się za swój rozwój osobisty,powinniśmy zacząć od ustalenia priorytetów. Niektórzy pragną uzdrowienia relacji w rodzinie, odcięcia się od toksycznego partnera, innym zaś zależy na karierze lub zmianie zachowania na bardziej asertywne.
Indywidualne ścieżki rozwoju osobistego po ustaleniu priorytetów ułatwią nam przemianę. Kiedy zdajemy sobie sprawę z własnych potrzeb, powinniśmy w drugiej kolejności przyjrzeć się swoim działaniom i zmodyfikować je tak, aby ich efekt mógł realnie wpłynąć na nasze życie.

Szukając odpowiedzi na pytanie, jakie pomysły na rozwój osobisty będą najlepsze, musimy popracować w sferze nawyków. Kiedy chcemy być bardziej oszczędni, powinniśmy skrupulatnie przyjrzeć się swoim działaniom, by zobaczyć, co prowadzi do tego, że nie możemy odłożyć pieniędzy. Następnie musimy opracować metody, które uczynią nasz rozwój osobisty jak najbardziej korzystnym dla nas. Jeśli nie oszczędzamy, ponieważ nie jesteśmy w stanie poświęcić się pracy po godzinach, musimy szukać innej alternatywy. Może należałoby zainwestować w dokształcanie i w konsekwencji poszukać lepiej płatnej pracy w tym samym wymiarze godzin? Ścieżki rozwoju osobistego prowokują do zadawania pytań samemu sobie i szukaniu możliwie jak najlepszych rozwiązań.

Najtrudniejszym obszarem, z jakim wiąże się rozwój osobisty jest zmiana schematów myślowych, wychodzenie ze strefy komfortu oraz pokonanie lęków.
Ciekawe pomysły na rozwój osobisty możemy zaczerpnąć z teorii Carla Gustava Junga. Pojęcie cienia, czyli nieuświadomionych potrzeb i lęków, a także integracja cienia z osobowością daje niezwykle pozytywne rezultaty i prowadzi do uczucia spójności, spełnienia oraz akceptacji siebie. Praca z cieniem bywa mozolna, okraszona elementami wyparcia czy zaprzeczania i w tym wypadku możemy potrzebować pomocy psychoterapeuty. Takie ścieżki rozwoju osobistego są trudniejsze i wymagają sięgnięcia po to, co było przez wiele lat zaniedbywane.

Aby rozwój osobisty prowadził do sukcesu, nie wystarczy zmiana nawyków, podnoszenie kwalifikacji, czy odejście z mało płatnej posady. Pomysły na rozwój osobisty to jedno, ale należy mieć również na uwadze motywy, czyli czym kierowaliśmy się przed podjęciem decyzji o rozwoju. Brak kontaktu z własnymi lękami, stereotypami i potrzebami, doprowadzi do tego, że rozwój osobisty nie nastąpi, a my sami szybko wrócimy na dawne tory.
Tematyka rozwoju bywa w chwili obecnej dewaluowana czy też wyśmiewana. Indywidualne ścieżki rozwoju osobistego nie zawsze spotykają się z aplauzem społeczeństwa. Zanim zdecydujemy się na zmiany, powinniśmy wiedzieć i przygotować się psychicznie na to, że wiele osób otwarcie nas potępi czy odsunie się od nas. Jednak nasze pomysły na rozwój osobisty nie powinny obejmować troski o to, co pomyślą inni na nasz temat. Siła, odwaga i śmiałość są naszymi sprzymierzeńcami, dlatego ludzie, którzy stoją w miejscu nie będą w stanie dotrzymać nam kroku. Pamiętajmy też, że rozwój osobisty sprawia, iż w naszym otoczeniu pojawiają się nowe osoby, które być może tak jak i my chcą w życiu sięgnąć po to, co najlepsze.