Jak chronić się przed utratą danych oraz przed oprogramowaniem typu ransomware

lut 15, 2023 przez

Jak chronić się przed utratą danych oraz przed oprogramowaniem typu ransomware

Nie ma dnia, aby jakiś komputer w firmach i w domach nie został zainfekowany oprogramowaniem ransomware. Za każdym razem rezultat jest taki sam: ofiary są szantażowane wysokimi żądaniami i okupami pieniężnymi. Pliki zostają zaszyfrowane, a hakerzy obiecują hasło w zamian za opłatę. Problem jest tak poważny, że w ostatnich tygodniach nasiliły się doniesienia renomowanych mediów. Eksperci ds. bezpieczeństwa nie mogą rozszyfrować wielu wariantów oprogramowania ransomware, a użytkownicy, których to dotyczy, napotykają poważne problemy. Zabezpieczenie się przed oprogramowaniem ransomware jest w rzeczywistości dość łatwe, jeśli użytkownicy przestrzegają kilku prostych wskazówek.

Zobacz: https://datarecoverylab.pl/

6 prostych wskazówek, jak chronić się przed oprogramowaniem ransomware

  1. Nie otwieraj załączników w wiadomościach e-mail, jeśli nie znasz nadawcy — jednym z najczęstszych sposobów zarażenia się oprogramowaniem ransomware jest otwarcie załącznika wiadomości e-mail. Zawsze upewnij się, że jesteś prawdziwym odbiorcą wiadomości e-mail i że załącznik jest naprawdę wysłany przez kogoś, kogo znasz. Jeśli nie masz pewności, czy jesteś prawdziwym adresatem załącznika, nie wahaj się podnieść telefonu i zadzwonić do nadawcy, aby o to zapytać. Jeśli dokument jest potencjalnie niebezpieczny, a otrzymałeś wiadomość e-mail w pracy, natychmiast skontaktuj się z działem bezpieczeństwa IT, aby Twoja firma mogła zminimalizować ryzyko infekcji.
  2. Nie odwiedzaj podejrzanych witryn — niektóre witryny mogą być niebezpieczne i złośliwe, dlatego zachowaj szczególną ostrożność podczas surfowania po Internecie. Podejrzane strony internetowe, takie jak gry, udostępnianie plików i inne z „darmowymi” plikami do pobrania, mogą zawierać ransomware. Ransomware może być również ukryte pod banerami internetowymi lub innymi skryptami na stronie internetowej. Jeśli musisz odwiedzić taką stronę – na przykład jesteś dziennikarzem, pamiętaj, że jesteś narażony na ryzyko i zainstaluj najbardziej zaawansowane oprogramowanie antywirusowe na rynku. Nie klikaj niepotrzebnych banerów, aby uniknąć infekcji.
  3. Zawsze dbaj o aktualność systemu komputerowego i oprogramowania — przestępcy komputerowi szukają łatwych sposobów na przejęcie lub zainfekowanie komputerów i serwerów własnych oraz firmowych. Możesz utrudnić przestępcom ich działania, poprzez częste pobieranie i instalowanie aktualizacji i poprawek zabezpieczeń. To samo dotyczy aktualizacji oprogramowania antywirusowego i utrzymywania bezpieczeństwa komputera. Im częściej aktualizujesz system, tym bardziej jesteś bezpieczny. Wiele głównych narzędzi oprogramowania antywirusowego, które sprawdzają przychodzące wiadomości e-mail w czasie rzeczywistym, może wykryć większość znanych wirusów ransomware i ochronić Cię przed ich otwarciem.
  4. Dbaj o bezpieczeństwo haseł i całego systemu komputerowego — niektóre programy ransomware nie są dostarczane w wiadomości e-mail, ale w drodze tradycyjnych metod hackerskich i kradzieży haseł. Jeśli hasło jednej osoby zostanie skradzione i zhakowane, przestępca uzyska dostęp do komputera i może zainfekować go oprogramowaniem ransomware. W przypadku, gdy aktywowany jest protokół Windows Remote Desktop Protocol (RDP) , problem jest jeszcze poważniejszy: ransomware może łatwo rozprzestrzeniać się z jednego komputera na drugi za pomocą tego protokołu. Więc jeśli RDP nie jest potrzebny w Twojej firmie lub małej firmie, wyłącz go w dowolnym momencie!
  5. Zamknij wszystkie połączenia sieciowe – Jeśli podejrzewasz, że coś jest nie tak i możesz zostać zainfekowany, natychmiast odłącz komputer od Internetu lub Wi-Fi, a także od sieci! W ten sposób – jeśli działasz szybko, możesz złagodzić szkody spowodowane atakiem ransomware. Ponieważ celem ransomware jest szyfrowanie danych i przetrzymywanie ich jako zakładników w zamian za pieniądze, a szyfrowanie wymaga czasu, istnieje szansa, że ​​będziesz wystarczająco szybki, aby program zdążył zainfekować tylko minimalną ilość danych. Ponadto wirus ransomware nie będzie mógł rozprzestrzeniać się w sieci w celu zainfekowania innych dysków w firmie.
  6. Zawsze miej dostępną aktualną kopię zapasową — jednym z najłatwiejszych sposobów ochrony przed skutkami ataku ransomware i utrudnienia pracy przestępcom, którzy za nim stoją — jest posiadanie aktualnej kopii zapasowej wszystkich plików. Na rynku dostępnych jest kilka produktów i systemów do tworzenia kopii zapasowych dla wszystkich rodzajów użytkowników – prywatnych, małych i średnich firm, a także dużych firm. Niezależnie od wielkości systemu komputerowego ważną rzeczą, którą należy wdrożyć, jest porządny plan tworzenia kopii zapasowych. Głównym składnikiem takiego planu jest decyzja, jak często należy tworzyć kopie zapasowe. Im mniej czasu między kopiami zapasowymi, tym mniej danych może zostać utraconych z powodu szyfrowania ransomware.

Ale jeśli twoje dane są zainfekowane przez nową wersję ransomware, nie masz aktualnej kopii zapasowej swoich plików i nie możesz znaleźć narzędzia deszyfrującego dla tego konkretnego typu ransomware, jedynej szansy na odzyskanie bez płacenia polega na skonsultowaniu się z dostawcą usług odzyskiwania danych.

Wyspecjalizowani eksperci od odzyskiwania danych ransomware, a także firmy zajmujące się bezpieczeństwem danych śledzą różne warianty oprogramowania ransomware, które są obecne w sieci, i opracowują specjalistyczne narzędzia lub obejścia w celu odzyskania zainfekowanych plików lub kompletnych systemów pamięci masowej. W wielu przypadkach – choć nie we wszystkich – eksperci znaleźli sposoby na odzyskanie danych zainfekowanych przez najpopularniejsze rodzaje oprogramowania ransomware.

Profesjonalne odzyskiwanie danych: https://datarecoverylab.pl/uslugi/dyski-ssd-odzyskiwanie-danych/

Podsumowanie

Oprogramowanie typu ransomware jest dość popularne w sieci. Aby uniknąć tego typu programów, nie korzystaj z nieznanych stron i nie pobieraj plików, co do których nie masz pewności.

Dowiedz się więcej:

https://datarecoverylab.pl/uslugi/odzyskiwanie-danych-z-macierzy-raid/

Podobne

Tagi